Vyškovská semínkovna

Přátelé, i Vyškov má již svou semínkovnu a nachází se přímo u nás v Ekošpajzce! Připojili jsme se tímto k iniciativě seminkovny. Vlastně jde o pomyslnou bránu do světa domácího semenaření. Můžete si k nám přijít zapůjčit osivo k domácímu množení a při sběru semen z odsemenařených rostlin jen vrátíte „vypůjčené“ osivo v podzimních měsících zpět do bedýnky. Přitom Vám stále zbude dostatek semen pro vaši zahradu a stanete se tak dalším z uchovatelů. 

K čemu je to dobré? V obchodech máme možnost nákupu spousty semen rozličných rostlin, přesto je to jen malý zlomek diverzity (různorodosti), kterou předchozí generace udržovali na svých zahradách. Kromě přispění k udržení diverzity tato činnost umožní i lépe poznat fungování zahrady jako celku a umožní vám selektovat osivo právě dle podmínek, které u vás panují (typ půdy, vláhové podmínky, …). 

Kvetoucí zelenina je i výborným zdrojem potravy pro mnoho užitečných obyvatel zahrady – jako jsou pestřenky či čmeláci. Podrobné informace a získání potřebného „know how“ vám umožňujeme skrz skvělé knihy pana Dostálka ze sdružení Gengel. Knihu Semínka z vlastní zahrádky, která obsahuje veškeré základní informace, je možné zakoupit přímo u nás. Druhou z knih – Pěstujeme si vlastní semínka – je možné získat prostřednictvím hromadné objednávky, kterou budeme jednou za čas provádět. Doufáme, že iniciativa dojde dostatečné podpory a v následujících letech se bude statně rozvíjet, jak je tomu u klíčícího semínka v dobrých podmínkách.


Veškeré dotazy Vám rádi zodpovíme. Prosíme na semínka si prosím přineste vlastní obaly, děkujeme!

Vyškovská semínkovna